Odsłony: 123
W Internecie jest sporo materiałów do nauki języków obcych, w tym szczególnie cennych, audiowizualnych. Obfituje w nie zwłaszcza YouTube. We wpisie wskazujemy garść przydatnych materiałów o tematyce naukowo-technicznej.
Voice of America
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na VOA Learning English. VOA, czyli Voice of America, to serwis publikowany w postaci najpierw audio, a potem wideo, od bardzo wielu lat. Jest to oczywiście amerykańska odmiana języka.
VOA LE stosuje metodę przyjętą lata temu w cyklu VOA Special English, mianowicie teksty czytane są przez lektorów wolniej (z grubsza 2/3 normalnej szybkości mówienia), dzięki czemu są łatwiejsze do zrozumienia. W wersji wideo w dolnej części ekranu wyświetlany jest tekst, co dodatkowo ułatwia rozumienie. Materiały są bardzo zróżnicowane tematycznie.
Można sobie łatwo wyobrazić praktyczne wykorzystanie wyświetlanego tekstu – można zatrzymywać klawiszem spacji przewijanie tekstu i spisywać na boku przydatne słownictwo. Różnorodność tematów zapewni bogate słownictwo.
Powyższy zrzut ekranowy pochodzi z wideo znajdującego się na tak zwanej playliście – Technolog Report. Zawiera ona ponad 200 kilkuminutowych filmów i jest dostępna pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=ojJXzZkW6kA&list=PL02D94E1D33933A51&index=1
Warto kliknąć nazwę wydawcy pod filmami i przejść do profilu VOA Learning English.
https://www.youtube.com/channel/UCKyTokYo0nK2OA-az-sDijA
Na karcie Wideo umieszczone są, w kolejności chronologicznej od najnowszych, umieszczone w profilu filmy.
Na karcie Playlisty z kolei widoczne są tematycznie pogrupowane zbiory filmów, wśród których Technology Report jest tylko jednym z około dwudziestu, choć niewątpliwie jednym z największych. W sumie profil zawiera w chwili obecnej (koniec listopada 2018 roku) znacznie ponad dwa tysiące filmów.
W YouTube, po podaniu hasła VOA Technology Report, znajdziemy więcej materiałów, w tym całe kompilacje filmów. Zapewne mają one charakter kombinacji istniejących już materiałów VOA, Jedną z nich jest 82-minutowa kompilacja wykonana przez całkiem inny podmiot.
BBC Learning English
BBC nie ma specjalnego działu z filmami popularnonaukowymi. Profil BBC Learning English jest jednak także duży i zawiera około tysiąca filmów. Materiały o tematyce popularnonaukowej najłatwiej znaleźć w sekcji 6 minutes English. Naturalnie jest to brytyjska odmiana języka.
English Videos, czyli 13000 filmów
W dzisiejszych czasach urządzenia klienckie są bardzo różnorodne, zaś platformy mobilne równoprawne ze stacjonarnymi. Dlatego ważne jest, by mieć dostęp do materiałów językowych także na komórkach czy tabletach z Androidem lub OS X.
Zdecydowanie najpopularniejsza jest platforma z Androidem, zatem trzeba podkreślić w tym miejscu, że w Sklepie Play z aplikacjami dla Androida są dziesiątki programów – w większości bezpłatnych lub z reklamami – dzięki którym można się uczyć języków obcych, przede wszystkim angielskiego. Warto tu wymienić zwłaszcza aplikację, która obsługuje filmy z Internetu, mianowicie English Videos (wydawcą jest LovePeace Team), gdzie w tym momencie jest 13 tysięcy filmów. Ta aplikacja to po prostu interfejs prowadzący do tysięcy filmów składowanych w Internecie (w większości w YouTube). Aplikacja pozwoli ci śledzić na bieżąco strumień nowych filmów i wyławiać z nich filmy o charakterze popularnonaukowym.
Załączona tu galeria kilku zrzutów ekranowych z tabletu pokazuje, jak to wygląda i funkcjonuje (klikaj ilustracje).
Słownik Diki.pl
Ten dostępny w przeglądarce internetowej komputera oraz dzięki specjalnej aplikacji w urządzeniach mobilnych słownik angielsko-polski i polsko-angielski zawiera ogromne zasoby słownictwa, wraz ze wszystkimi niezbędnymi kolokacjami, przykładami użycia i nagraniami. Adres: http://www.diki.pl.
Powyższy zrzut ekranowy zawiera przykład z wyrazem science. Można odtworzyć nagranie wyrazu, przeczytać zdania, a także zapoznać się z lista widocznych po prawej stronie kolokacji, a więc np. computer science, political science itd. Dwukrotne kliknięcie polskiego lub angielskiego wyrazu na stronie powoduje wczytanie go do przeglądarki. W te sposób można się zapoznać z dużymi zasobami słownictwa naukowo-technicznego – wystarczy wpisać polski termin, a następnie odszukać jego angielskie tłumaczenie i obejrzeć słownictwo i przykłady użycia.
Przykład hasła microscope.