Elementor – więcej o sekcjach

Odsłony: 401

  W poprzednim wpisie powiedzieliśmy bardziej systematycznie o wstawianiu sekcji, jedna po drugiej, i o przesuwaniu ich w pionie za pomocą myszy. Teraz pomanipulujemy nieco sekcjami i kolumnami.

Gdy przesuniesz wskaźnik myszy nad niebieski pasek z narzędziami i w menu podręcznym klikniesz Duplikuj, sekcja (zawierająca tekst czy grafikę) zostanie powielona pod spodem. Ilustracja pokazuje tę sytuację. Gdy sekcja ma kilka kolumn, powielana jest cała struktura.

Polecenie Duplikuj jest też dostępne w menu podręcznym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy nad sekcją. Działa także skrót klawiaturowy Ctrl+D.

Gdy sekcja ma więcej niż jedną kolumnę, kliknięcie prawym przyciskiem małego, czarnego przycisku menu nad kolumną, a następnie wybranie polecenia Duplikuj powoduje powielenie tej kolumny obok, w poziomie. Gdy to samo polecenie wybierzemy w menu podręcznym po naciśnięciu przycisku nad kolumną, zostanie ona powielona w pionie, w ramach tej samej sekcji.

Polecenie Add New Column powoduje dodanie obok nowej, pustej kolumny.

Polecenie Usuń powoduje, zależnie od miejsca wybrania polecenia, całej sekcji lub tylko wskazanej kolumny.

Gdy sekcja ma więcej niż jedną kolumnę, możesz uchwycić myszą kropkowaną linię między kolumnami i przesunąć w lewo lub w prawo, zmieniając proporcje kolumn. Podczas przesuwania widoczne są maleńkie okienka informacyjne pokazujące, jaki procent całej sekcji mają w danym momencie regulowane kolumny.

Możesz zamienić miejscami dwie sąsiadujące kolumny. Wystarczy chwycić myszą czarny przycisk menu nad lewym górnym rogiem kolumny i przeciągnąć za sąsiadującą kolumnę. Można zastosować tę technikę np. do zamiany miejscami kolumny z tekstem i i ilustracją.

Sąsiadujące w poziomie kolumny tekstu i grafiki można rozmieścić w pionie. Trzeba chwycić myszą grafikę i przeciągnąć na kolumnę z tekstem, a gdy nad lub pod tekstem ukaże się niebieski pasek, upuścić ją. Na ilustracji widać moment przeciągania grafiki pod kolumnę z tekstem.

Możesz wreszcie skorzystać z tradycyjnego kopiowania i wklejania całej sekcji lub wybranej kolumny – skróty klawiaturowe Ctrl+CCtrl+V. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy utworzymy sekcję z bardziej skomplikowaną zawartością (np. ozdobny śródtytuł z ikoną) – jednym skrótem można skopiować sekcję w inne miejsce.

Polecam poćwiczenie i nabranie wprawy w manipulowaniu sekcjami i ich fragmentami. Pomaga to w pracy, przyspieszając ją i ułatwiając. Pamiętaj przy okazji, że działa (choć czasem chimerycznie) skrót klawiaturowy Ctrl+Z, za pomocą której można cofnąć jedną czy kilka kolejnych operacji. Możesz także klikać pozycje na wyświetlającej się wtedy historii działań w edytorze.

No i nie zapominaj o zapisywaniu szkicu tworzonej strony – kliknij gdzieś w jej obszarze i naciśnij Ctrl+S. Gdy całość będzie gotowa, opublikuj ją.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktor
Wiktor
2 lat temu

Dziękuję za super wskazówki. Jednej rzeczy nie mogę nigdzie znaleźć: jak zmieniać odstępy pomiędzy poszczególnymi sekcjami w elementorze. U mnie działa absolutnie wszystko oprócz tego. Nie da się chwycić brzegu sekcji i przesunąć ją w górę lub w dół, nie pomaga manipulacja marginesami, zmiana przeglądarki. Między poszczególnymi sekcjami mam na oko 40px i nie można tego ani zmniejszyć, ani zwiększyć. Liczę na Państwa pomoc!