Elementor – edycja bloków

Odsłony: 551

 W poprzednich dwóch odcinkach cyklu o Elementorze powiedzieliśmy o tworzeniu sekcji i kolumn i manipulowaniu nimi w ramach struktury wpisu. Teraz musimy powiedzieć więcej o edytowaniu trzech rodzajów obiektów (doraźnie nazwijmy je tu blokami, choć można by się posłużyć np. pojęciem ramki), jakie tu mamy: sekcji, kolumn i konkretnych widżetów, jakie w nich umieszczamy.

Hierarchia elementów:

  • Klikając prawym przyciskiem myszy niebieski pasek narzędzi sekcji (seledynowa strzałka), możesz wybrać polecenie Edytuj Section.
  • Klikając prawym przyciskiem myszy czarny przycisk menu kolumny (czerwona strzałka), możesz wybrać polecenie Edytuj Column.
  • Klikając prawym przyciskiem myszy niebieski przycisk menu widżetu (żółta strzałka), możesz wybrać polecenie Edytuj Widget. W tym ostatnim przypadku można też kliknąć po prostu w środku widżetu lewym przyciskiem myszy.

Po kliknięciu polecenia edycji w panelu Elementora ukazuje się okno Edytuj nazwa_obiektu. gdzie obiekt jest sekcją, kolumną lub widżetem (np. ramką z tekstem lub obrazkiem).

W oknie zazwyczaj widzimy trzy karty: Treść, Styl i Zaawansowane lub Wygląd, Styl, Zaawansowane. Na kartach widzimy kolejne bloki poleceń

Przykładowo, gdy dokonamy edycji sekcji, zobaczymy zestaw kart Wygląd, Styl, Zaawansowane, a na karcie Wygląd zobaczymy bloki Wygląd i Struktura, zaś w blokach kolejne polecenia.

Parametry domyślne są tak ustawione, że prawdopodobnie nieczęsto będziesz sięgać do poleceń zawartych w oknach edycji sekcji czy kolumny, aczkolwiek bardziej wymagającym osobom sugeruję poeksperymentowanie z rozmaitymi ustawieniami, bo przecież w końcu Elementor jest po to, by znacznie szerzej wyzyskać możliwości stwarzane przez współczesne techniki webmasterskie, zwłaszcza style.

Poniżej przedstawiamy przykładowy efekt zmiany kilku parametrów sekcji, a więc dodania gradientu tła, powiększenia marginesów i wewnętrznego odstępu ramki z tekstem, a także dodania podwójnego obramowania. Naturalnie nie zwracajmy uwagi na wątpliwą elegancję tych konkretnych ustawień – chodzi o pokazanie, że mamy tutaj szerokie możliwości regulowania wyglądu sekcji czy kolumny. Elementor pozwala sięgnąć do takich poleceń języków HTML i CSS, do jakich nie sięga na ogół przeciętny posiadacz bloga, bo się ich nigdy nie uczył.

Zwróć uwagę, że można odmiennie formatować różne kolumny w ramach tej samej sekcji, co pokazuje poniższa ilustracja – to dlatego wyróżniona jest edycja kolumn, których może być przecież w sekcji kilka (tutaj są akurat dwie). Pokazuje to elastyczność, jaką dysponujemy dzięki współczesnym językom webmasterskim i programami typu page builder, jak Elementor. Jednym z przykładów jest animacja, jaką wykorzystałem tutaj w ramkach ze spisem treści cyklu o Elementorze, widoczna w chwili wejścia do wpisu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments